Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kredi Veren Bankalar

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı ki, banka kredi başvurusu için yeşil ışık yaksın?

Bir çok tüketici kredi notundan dolayı kredi çekememekten yakınmaktadır.Peki Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır.Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diyorsanız. Bu konuyu birlikte inceleyelim.

Bankalar tüketicilere ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi verirken kredi notuna göre değerlendirme yapar.Konut ve taşıt kredisinde çok ön planda gözükmez, ama özellikle ihtiyaç kredisinde en önemli kriter diyebiliriz.Ön onay süreci dediğimiz süreç kredi notu ve gelir durumunun değerlendirilmesi sürecidir.Tüketicinin kredi notu ve geliri yeterli ise ön onay sürecini geçer.Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değerdir.Kredi notu 5 ayrı gruba ayrılır.Çok riskli,riskli,az riskli,iyi ve çok iyi kredi notunun gruplarıdır.Bu gruplar belirli bir puan aralığına göre isimlendirilmiştir.Kredi Notu Grupları Aşağıda Yer Almaktadır.

 

Kredi Notu Grupları

 

Kredi Notu GrubuKredi Notu Puan Aralığı
Çok iyi kredi notu 1700 – 1900
İyi kredi notu 1500 – 1699
Az riskli kredi notu1100 – 1499
Riskli kredi notu700 – 1099
Çok riskli kredi notu0 – 699

 

 

Yukarıda kredi grupları ve puan aralıkları verilmiştir.Kredi gruplarını öğrendiğimize göre hangi grup neyi ifade ediyor buna bakalım.

 

 

Çok İyi Kredi Notu Grubu

 

cok iyi kredi notu 300x161

 

Çok iyi kredi notuna sahip tüketiciler bankaların en sevdiği kişilerdir.Bankalar 1700 puan  ve üzeri tüketicilere genellikle kendisi kredi ve kredi kartı gibi ürünleri vermek ister.Kredi notundan bilir ki bu kişi borcunu düzenli ödeyen birisidir.Kısaca kredi notu çok iyi gurupta yer alan tüketiciler bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun kredi veren banka hangisi ise onu tercih edebilmekte ve o bankadan kredi çekme ihtimali çok yüksektir.Kredi notu yüksek kişilere İNGBank ,QNB Fİnansbank ve TEB gibi birçok banka özel kampanya yapmaktadır.Kredi notu yüksek kişilere daha düşük faizli kredi verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2019

 

 Kredi notunuz çok iyi kredi gurubunda yer alıyorsa  en uygun kredi veren banka konusuna göz atarak bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırarak size uygun kredi veren banka hangisi ise tercih edebilirsiniz.

 

İyi Kredi Notu Grubu

 

iyi kredi notu 300x161

 

İyi kredi notu grubuna sahip tüketiciler de bir çok bankadan rahatlıkla kredi kullanabilmektedir.Bankalar 1500 ile 1699 arası iyi gurupta yer alan tüketiciler, aylık gelir durumuna ve çekmek istediği kredi tutarına göre kredi kullanma durumu değişebilir.Kredi notu iyi ama istediğiniz kredi tutarına göre aylık gelir çok düşük olabilir.Bu gibi durumlar kredinizin onaylanmamasına neden olabilir.Fakat aylık gelire göre makul rakamlarda kredi çekilirse, iyi grupta yer alan tüketiciler de kredi çekerken çok fazla sıkıntı yaşamazlar.

 

 Kredi notunuz 1500 ile 1699 puanları arasında yer alıyorsa  Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir  Konusuna mutlaka bakmalısınız.Bu konuda bankalar maaşa göre ne kadar kredi veriyor öğrenip kendiniz hesaplayabilirsiniz.Böylelikle makul rakamlarda kredi başvurusu yapar ve onay alabilirsiniz.

 

 

Az Riskli Kredi Notu Grubu

 

az riskli kredi notu 300x161

 

Az riskli kredi puanı olan tüketiciler bankalardan kredi çekmek istediğinde, engel olarak kredi notu ile karşılaşabilmektedir.Kredi notu 1100 ile 1499 arasında yer alan kişilerden bankalar ekstra koşullar talep edebilir.Bu ekstra koşullar ipotek, kefil veya ek gelir olabilmektedir.Yine bu grupta yer alan kişilere bankalar inisiyatif kullanarak kredi verebilmektedir.Özellikle bazı bankalar kredi notu düşük tüketicilere yönelik de kredi kampanyası düzenlemektedir.Örnek verecek olursak, Aktifbank, N Kolay Kredi kampanyası kapsamında kredi notu düşük tüketicilere kredi vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Kredi Notuna Bakmayan Bankalar Hangisi

 

 Kredi notunuz düşük ise Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Sayfasını mutlaka ziyaret etmelisiniz.Kredi notunuza uygun bankaları tercih ederek kredi kullanma imkanı bulabilirsiniz.

 

Riskli Kredi Notu Grubu

 

riskli kredi notu 300x161

 

Riskli kredi puanına sahip kişiler bir çok bankanın kapısından eli boş dönebilmektedir.Bankalar riskli grupta yer alan kişilere kredi verme konusuna sıcak bakmaz.Bilir ki bu tüketici daha önce bankaların kredi, kredi kartı veya kredili mevduat gibi ürünlerini kullanmış ve ödeme sürecinde sıkıntılar yaşamış.Bu yüzden kredi başvurusu genellikle olumsuz sonuçlanır.700 ile 1099 arası puana sahip tüketicilerin kredi çekme ihtimali yok denecek kadar azdır.Bankanın verdiği krediyi sağlam bir ipotek ile garanti altına almasını sağlayabilir ise yine de bankanın inisiyatifine göre kredi kullanır yada kullanamayabilir.

 

Çok Riskli Kredi Notu Grubu

 

cok riskli kredi notu 300x161

 

Çok riskli grupta yer alan tüketiciler bankalardan kredi kullanamaz.Bankalar çok riskli kredi notuna sahip kişilere kredi ve kredi kartı gibi ürünleri vermez.Çok riskli kredi notuna sahip kişiler icralık olmuş, yada çok fazla banka ürününü çok geç ve düzensiz ödemiştir.

 

 

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı Konusu ile alakalı bize sormak istediklerinizi Aşağıda yer alan yorumlar bölümünden konuya yorum yaparak bizlere ulaştırabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Summary
Kredi Notu Kac olmalı
Article Name
Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı
Description
Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı ki, banka kredi başvurusu için yeşil ışık yaksın?
Author
Publisher Name
krediverenbanka.org
Publisher Logo
ETİKETLER:
Emre Durmaz
Emre Durmaz
krediverenbanka.org kurucusu ve aynı zamanda dijital pazarlama uzmanı.İlgi alanı Finans ve Dijital pazarlamadır.Bilgi ve Birikimini, siz değerli okurlarına en iyi şekilde aktarmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.